Postoji li skriveni planet u Sunčevom sustavu? “Trenutak istine je blizu”
Sunčev sustav nekada je imao devet planeta, no nakon što je astronom Mike Brown, poznat kao “čovjek koji je ubio Pluton”, svojim otkrićem patuljastog planeta Eris 2005. godine, broj planeta smanjen je na osam. Eris je pronađen u Kuiperovom pojasu – području koje se nalazi iza Neptunove orbite, a ovo je otkriće izazvalo promjenu statusa Plutona, koji je degradiran s titule planeta. Iako su Brownovo otkriće i kasniji događaji izazvali brojne kontroverze, sada mnogi znanstvenici vjeruju da bi upravo Kuiperov pojas mogao držati ključ za otkriće novog, skrivenog planeta u Sunčevom sustavu.
Kuiperov pojas i mogućnost postojanja Planeta devet
Kuiperov pojas je područje koje se prostire 50 puta dalje od Sunca nego Zemlja i smatra se da su u njemu ostaci iz vremena formiranja Sunčevog sustava. Ovo područje sadrži Pluton, koji je sada klasificiran kao patuljasti planet, ali i mnoge druge objekte, uključujući one koji mogu biti daleki od naših trenutnih istraživanja. Zbog velike udaljenosti objekata u Kuiperovom pojasu, teško ih je vizualizirati, zbog čega su astronomi već više od desetljeća u potrazi za nepoznatim planetom koji bi mogao postojati izvan orbite Neptuna. Ovaj potencijalni planet, poznat i kao Planet X ili Planet devet, još uvijek nije službeno otkriven, ali njegovo postojanje sugerira neobično ponašanje manjih objekata u Sunčevom sustavu, poput njihovih orbitalnih anomalija.
Potraga za Planetom devet – povijest istraživanja
Potraga za ovim planetom započela je prije više od 175 godina, odmah nakon otkrića Neptuna 1846. godine. Tada su astronomi počeli spekulirati o postojanju drugih transneptunskih objekata, no gotovo svi su bili u krivu. Tijekom godina, nekoliko astronoma je sugeriralo postojanje raznih vrsta planeta, ali do sada ništa od tih hipoteza nije potvrđeno. No, 2014. godine, astronomi Scott Sheppard i Chadwick Trujillo primijetili su da se orbite nekih poznatih transneptunskih objekata čudno grupiraju, što ih je navelo na zaključak da bi postojanje nevidljivog planeta moglo objasniti te anomalije. Zbog svoje veličine, planet bi mogao utjecati na kretanje manjih objekata u tom dijelu Sunčevog sustava.
Dokazi za postojanje Planeta devet
Jedan od glavnih zagovornika teorije o Planetu devet je Konstantin Batygin, profesor na Kalifornijskom institutu za tehnologiju, koji je zajedno s Mikeom Brownom proveo brojna istraživanja i računalne simulacije kako bi pokušali otkriti postojanje ovog planeta. Batygin i Brown vjeruju da bi Planet devet mogao biti pet do sedam puta veći od Zemlje, a njegov orbitalni period mogao bi biti između 10.000 i 20.000 godina. Njihovi podaci sugeriraju da bi ovaj planet mogao imati slične karakteristike kao Uran i Neptun, te da bi mogao biti smješten daleko iza Neptuna, na rubu Sunčevog sustava.
Batygin je također objavio studiju u travnju 2023. godine koja prati objekte koji se pod utjecajem nepoznatih sila pomiču prema Neptunovoj orbiti, prije nego što potpuno napuste Sunčev sustav. Prema njemu, jedna od mogućnosti je da ti objekti doživljavaju gravitacijske perturbacije koje uzrokuje prisutnost Planeta devet.
Alternativne teorije o skrivenom planetu
Međutim, ne svi astronomski stručnjaci slažu se s Batyginovim zaključcima. Postoje i alternativne teorije koje sugeriraju da bi planet mogao biti manji od Batyginove verzije. Studija objavljena u kolovozu 2023. godine predlaže postojanje planeta koji je 1,5 do 3 puta veći od Zemlje, i to hladnog i stjenovitog tipa. Patryk Sofia Lykawka, profesor planetarnih znanosti na Sveučilištu Kindai u Japanu, sugerira da bi takav planet mogao imati visoku unutarnju energiju koja bi održavala podzemne oceane, a njegova bi orbita bila izuzetno udaljena od Neptuna.
Uz ovu, postoje i teorije koje sugeriraju da su anomalije u ponašanju transneptunskih objekata uzrokovane nekim sasvim drugačijim fenomenima. Neki istraživači predlažu postojanje primordijalne crne rupe, koja bi bila stvorena neposredno nakon Velikog praska, a zatim uhvaćena od strane našeg Sunčevog sustava. Drugi, pak, smatraju da bi ovo moglo ukazivati na pogrešno razumijevanje gravitacije u trenutnim znanstvenim teorijama.
Kontroverze i skepticizam među znanstvenicima
Unatoč interesu i istraživanjima koja podupiru postojanje Planeta devet, postoje i brojni skeptici. Renu Malhotra, profesor planetarnih znanosti na Sveučilištu u Arizoni, ističe da trenutno postoji premalo podataka da bi se došlo do konačnih zaključaka. On napominje da su znanstvenici do sada proučavali samo najsvjetlije transneptunske objekte i to samo kada su oni najbliži Suncu, što može dovesti do pristranosti u podacima.
Iako su se teorije o postojanju Planeta devet razvijale, još uvijek nije bilo izravnog promatranja ovog planeta. Sve dosadašnje pokušaje uočavanja ovog planeta s najnaprednijim teleskopima nisu urodili plodom, iako je Batygin izjavio da bi pronalaženje ovako udaljenog objekta, bez preciznog znanja o njegovom položaju, bilo izuzetno teško.
Novo istraživanje – Teleskop Vera C. Rubin
Svi istraživači slažu se u jednoj stvari: novi teleskop, Vera C. Rubin Observatory, mogao bi donijeti konačan odgovor. Ovaj teleskop, opremljen najvećom digitalnom kamerom ikad stvorenoj, bit će smješten na planini u Čileu, na visini od gotovo 3000 metara. Teleskop će omogućiti pretragu cijelog neba svakih nekoliko dana, što bi moglo pomoći u otkrivanju Planeta devet ako on zaista postoji. Prema Batyginu, ukoliko teleskop otkrije Planet devet, to bi bio “fantastičan završetak potrage”. Čak i ako teleskop ne pronađe ništa novo, to će biti dovoljno za potvrdu ili opovrgavanje hipoteze o postojanju Planeta devet jer će učinkovito testirati sve dosadašnje teorije.
Zaključak
Iako su potraga i istraživanja u tijeku, novo istraživanje koje će započeti krajem 2025. godine moglo bi donijeti konačan odgovor na pitanje o postojanju Planeta devet. Ako planet doista postoji, to bi moglo potpuno promijeniti naše razumijevanje Sunčevog sustava i otvoriti nova pitanja o njegovoj formaciji i evoluciji. Do tada, potraga za ovim skrivenim planetom bit će jedno od najuzbudljivijih istraživanja u astrofizici.