Saturday, December 14, 2024
HomeZanimljivostiNjemačka obilježava obljetnicu pada Berlinskog zida

Njemačka obilježava obljetnicu pada Berlinskog zida

Njemačka obilježava 35. obljetnicu pada Berlinskog zida uz svečanosti pod nazivom “Čuvajmo slobodu”

Njemačka ove godine obilježava 35. godišnjicu pada Berlinskog zida, važan trenutak koji je označio kraj podjele zemlje i početak ujedinjenja. Obilježavanje dolazi u kontekstu ratnih zbivanja u Ukrajini, gdje mnogi izražavaju strah od ugrožene slobode i demokracije u svijetu. Kancelar Olaf Scholz, suočen s političkom krizom koja je zadesila njegovu koaliciju, podsjetio je da liberalni ideali iz 1989. godine nisu nešto što bi trebalo uzimati zdravo za gotovo. “Naša povijest i svijet oko nas to pokazuju”, rekao je Scholz, aludirajući na aktualnu političku nestabilnost u Njemačkoj.

Dan 9. studenog 1989. slavi se kao dan kada su vlasti Istočne Njemačke, pod velikim pritiskom prosvjeda, otvorile granice prema Zapadu, čime su započeli proces ujedinjenja i kolaps sovjetskog komunizma u istočnoj Europi. “Sloboda je stigla u cijelu Njemačku”, rekla je Jutta Krueger, umirovljenica koja se prisjetila tih povijesnih trenutaka i izrazila žaljenje zbog političke krize koja je zadesila zemlju upravo na godišnjicu pada zida.

Predsjednik Frank-Walter Steinmeier otvorit će svečano obilježavanje u subotu na Memorijalu Berlinskog zida, gdje će odati počast 140 ljudi koji su poginuli pokušavajući pobjeći iz Istočne Njemačke. Navečer će se na Brandenburškim vratima održati “zabava slobode” s glazbenim i svjetlosnim programom, a sljedeći dan će punk bend Pussy Riot nastupiti ispred bivšeg sjedišta tajne policije Istočne Njemačke, Stasi.

Pozvani su i prodemokratski aktivisti iz cijelog svijeta, uključujući bjelorusku oporbenu čelnicu Svetlanu Cihanovskaju i iransku disidenticu Masih Alinejad, kako bi zajedno odali počast slobodi. Ministrica kulture Claudia Roth nazvala je događanje „jednim od najradosnijih trenutaka u svjetskoj povijesti“, a povodom obilježavanja bit će izložene replike plakata s prosvjeda iz 1989. godine duž četiri kilometra staze Berlinskog zida.

Iako mnogi Istočni Nijemci slave kraj režima DDR-a, osjećaji nezadovoljstva nisu nestali. Mnogi se žale na nejednakosti u prihodima i mirovinama između zapada i istoka zemlje, što objašnjava snažnu podršku krajnje desnim strankama poput Alternativa za Njemačku (AfD), koje su postigle velike uspjehe u istočnim dijelovima zemlje.

Ove političke podjele nisu se smanjile ni nakon ponovnog ujedinjenja zemlje, što se očituje u sukobima oko vanjske politike, poput pitanja podrške Ukrajini u ratu protiv Rusije, na kojem se suprotstavljaju AfD i BSW.

Uoči same godišnjice, glasnogovornica vlade Christiane Hoffmann podsjetila je na još jednu tamnu točku njemačke povijesti, Kristalnu noć iz 1938. godine, kada su nacisti ubili najmanje 90 Židova i uništili brojne sinagoge. “Vrlo je važno da naše društvo ne zaboravi žrtve tih događaja i iz njih izvuče ispravne pouke”, zaključila je Hoffmann.

 

4o mini
RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments