Modri jedić, poznat i kao pasja smrt, možda izgleda lijepo i bezopasno, no izgled često vara. Svi dijelovi ove biljke sadrže akonitin, otrovnu tvar koja može izazvati ozbiljno trovanje, čak i samim dodirom lišća, jer se otrov apsorbira kroz kožu ako se ne koriste zaštitne rukavice.
Trnci će početi odmah čim otrov uđe u tijelo, a osjećaj nelagode širit će se od ruku prema ramenima. Kasnije, otrov počinje utjecati na srce, izazivajući nelagodu i utrnulost. Ova biljka je toliko otrovna da se u prošlosti njezin otrov koristio za premazivanje vrhova strelica i kopalja, te za trovanje vukova i lisica. U Hrvatskoj raste u planinskim područjima Gorskog kotara i Velebita, pa se planinari trebaju posebno čuvati. Neki je čak uzgajaju u vrtovima, što nije preporučljivo, posebno ako u blizini ima djece ili kućnih ljubimaca. Samo žvakanje ili gutanje ove biljke može izazvati simptome poput šuma u ušima, glavobolje i povraćanja već nakon nekoliko minuta.
Iako modri jedić nosi reputaciju otrovne biljke, u pravim rukama može imati i ljekovita svojstva. Najčešće se koriste mladi gomolji, jer sadrže više alkaloida nego stariji dijelovi biljke, ali i listovi, stabljike i sjemenke mogu biti korisni. U farmaceutske svrhe, modri jedić djeluje kao jak sedativ i analgetik, pomaže kod migrena, ušiju, reumatizma, upala zglobova, te smanjuje temperaturu i puls. Međutim, zbog visoke toksičnosti, tinkture od ove biljke smiju praviti samo stručnjaci, a korištenje ljekovitih pripravaka mora biti pod strogo liječničkim nadzorom. U suprotnom, postoji rizik od ozbiljnih posljedica, poput paralize respiratornog sustava, gubitka svijesti, slabosti mišića i potencijalno smrtonosnih komplikacija.