Američka svemirska agencija NASA prvi je put upalila motor za svoj novu generaciju supersoničnog aviona X-59, koji je dizajniran da bude relativno tih.
Avion X-59 Quiet Supersonic Technology (Quesst) razvijen je kako bi proizvodio ono što NASA naziva “tupim udarcem” umjesto uobičajenog zvučnog udara koji je doveo do zabrane civilnog nadzvučnog leta nad SAD-om i većinom drugih zemalja. Ovaj avion bi trebao stvarati kratki nalet buke od 75 decibela (PLdB), što je značajno manje u usporedbi s više od 100 decibela buke koju proizvode vojni avioni i nekadašnji Concorde.
Prema podacima iz NASA-inih testova, nivo buke može se usporediti sa zvukom koji nastaje kada se zalupe vrata automobila na drugoj strani ulice, odnosno zvukom daleke grmljavine.
Jay Brandon, glavni inženjer aviona X-59, izjavio je: “Prva faza testova bila je zagrijavanje, kako bismo osigurali da je sve u redu prije pokretanja motora. Zatim smo prvi put pokrenuli motor iz režima čuvanja, kako bismo provjerili njegovu ispravnost i funkcioniranje svih sustava, uključujući hidrauliku, električni sustav i sustave za kontrolu životne sredine.”
X-59 je prvobitno predstavljen u siječnju u Kaliforniji, a dizajniran je za krstarenje brzinom od oko 1,4 Macha (1.700 km/h) na visini od 16,7 kilometara. Ova visina dodatno smanjuje zvučni udar koji nastaje pri nadzvučnom letu.
Avion koristi modificirani motor F414-GE-100, sličan onom u borbenom avionu F/A-18 Super Hornet, postavljen na vrhu aviona kako bi se smanjila buka na tlu. Stajni trap je preuzet od F-16, a ostatak dizajna je prilagođen kako bi omogućio aerodinamičnost. Zanimljivo je da pilot nema vjetrobransko staklo okrenuto prema naprijed.
Kako bi smanjio zvuk nastao pri nadzvučnom letu, nos aviona proteže se gotovo trećinom ukupne dužine od 30 metara. Ovo znači da pilot nije u mogućnosti vidjeti tlo, pa je korišten eXternal Vision System, vanjski sustav kamera koji omogućuje pilotu da vidi pred sobom.
Iako dizajn aviona donosi izazove za komercijalne nadzvučne letove, X-59 bi mogao poslužiti kao inspiracija startupovima za razvoj budućih nadzvučnih aviona, kao i za vojnu primjenu. Jedan od ključnih ciljeva NASA-e je uspostaviti standarde za prihvatljive razine buke nadzvučnih letova iznad kopna, s ciljem da nadzvučni putnički letovi postanu održivi u budućnosti.
Zabrana nadzvučnih letova iznad naseljenih područja ograničila je Concorde na nekoliko interkontinentalnih ruta iznad oceana, što je imalo negativan utjecaj na njegov komercijalni potencijal.
Nakon uspješnog testiranja motora, NASA će nastaviti s testiranjima na pisti, a zatim slijedi testni let prije nego avion postigne brzinu od 1,4 Macha. Kasnije će avion letjeti iznad šest američkih zajednica kako bi se procijenila percepcija buke u različitim geografskim uvjetima, a lokalno stanovništvo bit će anketirano o razini buke.